Skip to content

Námořní přeprava: co znamenají zkratky FCL a LCL?

V případě, že ještě s přepravou zboží nemáte žádné zkušenosti, pravděpodobně vás překvapí množství zkratek. Námořní přeprava využívá dva důležité pojmy FCL a LCL, které určují způsob přepravy zásilky. Jaký je mezi jimi rozdíl a co znamenají?

 

Námořní přeprava nabízí dva způsoby přepravy 

Při rozhodování o způsobu zasílání nákladu máte na výběr zaplatit za celý přepravní kontejner pro vaši zásilku (FCL) nebo ji můžete přidat do kontejneru k jiným (LCL). V čem spočívají největší výhody jednotlivých způsobů přepravy?

 

FCL – Full Container Load

Pokud je zásilka označená zkratkou FCL znamená to, že zabírá celý úložný prostor kontejneru. Žádná jiná zásilka se tedy v přepravním kontejnery nenachází a platba se provádí za celý kontejner. FCL využívají zejména odesílatelé s velkým objemem nákladu, u kterého je předpoklad, že zabere celý obsah kontejneru.

 

Velkou výhodou způsobu FCL je zejména zvýšená bezpečnost a celkové zjednodušení celého logistického procesu. Obvykle jsou FCL zásilky doručené rychleji, protože není nutné je vykládat ani rozbalovat. Zároveň platí, že kontejner nemusí být kompletně naložený a odeslat se dá i poloprázdný, nicméně zákazník zaplatí za celý obsah.

 

LCL – Less than a Container Load

Je opakem FCL, zákazník platí jen za reálné využité místo v přepravním kontejneru, které jeho zásilka zabírá. V jednom kontejneru se tedy nachází více zásilek s různým zbožím, které může být určené do různých zemí světa. Nevýhodou je ztráta úplné kontroly, kterou umožňuje pouze FCL a také delší dodací doba, protože všechny zásilky se musí z kontejneru vyložit a čekat na celní odbavení. Způsob přepravy LCL upřednostňují lidé, kteří mají menší objem nákladu a platba za celý kontejner by byla ekonomicky neefektivní.

 

Jak zjistíte, který způsob přepravy vybrat?

Při výběru konkrétního způsobu námořní přepravy se můžete řídit podle následujících parametrů:

 

Velikost, resp. objem zásilky je rozhodujícím faktorem při výběru FCL nebo LCL přepravy. Pro zásilky do 13 metrů krychlových se doporučuje způsob LCL, větší už byste měli řešit FCL přepravou.

Bezpečnost zboží je klíčová, protože každý chce svou zásilku dostat v bezvadném stavu. Nejbezpečnější variantou je FCL přeprava, protože poskytuje exkluzivní práva odesílateli nákladu.

Při výběru konkrétního způsobu přepravy jsou rozhodujícím faktorem i náklady na přepravu. Při FCL se platí za celý kontejner bez rozdílu, zda je plný nebo zda v něm zůstalo volné místo. Pro srovnání LCL přeprava je obvykle méně nákladná, protože cena za kontejner je sdílená s ostatními přepravci.

Rychlost dodání zásilky je posledním faktorem, který byste měli při výběru LCL nebo FCL přepravy sledovat. Zejména v případě, že potřebujete zboží doručit urgentně, je důležité zvážit, zda se vám vyplatí platit za celý kontejner v FCL přepravě, která je sice rychlejší nebo je pro vás přijatelné akceptovat delší dodací dobu u LCL přepravy.

S výběrem FCL nebo LCL přepravy si nemusíte dělat starosti. Naše přepravní společnost Infinity Forwarding vám pomůže najít to nejefektivnější řešení pro vaši přepravu. Stačí pokud vyplníte registrační formulář, kde nám napíšete více detailů o přepravovaném zboží, místě vyzvednutí a dovozu a my pro vás vypracujeme nezávaznou cenovou nabídku.