Skip to content

Jak ovlivňují řetězce rychlé módy mezinárodní přepravu?

V současné době trhu dominuje několik zahraničních obchodních společností, které nabízejí oblečení, obuv a spotřební zboží za atraktivní ceny s dodáním do několika týdnů. Tyto zahraniční obchody se stávají velkou konkurencí nejen pro slovenské firmy a do značné míry ovlivňují nákupní chování zákazníků. Nízké ceny, akce a poštovné zdarma „nutí“ lidi objednávat zboží, které v mnoha případech vůbec nepotřebují. Jaké důsledky má toto nákupní chování na mezinárodní dopravu a kolik zásilek se denně přepraví kvůli fast fashion řetězcům?

 

Trend rychlé módy ovládl svět

 

Několik světových organizací upozorňuje na šílený styl nakupování, kterému podléhají lidé po celém světě. Nízké ceny, kterými řetězce rychlé módy lákají zákazníky, skrývají i svou temnou stránku. Oblečení v ceně několika eur je většinou extrémně nekvalitní, vyrobené ze syntetických látek nasycených agresivními chemikáliemi. Často se vyrábí v asijských továrnách, kde lidé pracují za minimální mzdu (v některých případech jen pár centů denně) a v nelidských podmínkách, které ohrožují jejich zdraví.

 

Další znepokojující skutečností je krátká životnost těchto oděvů, protože rychle ztrácejí svou kvalitu a původní vzhled, což nutí zákazníky nakupovat znovu a znovu. Bohužel až 80 % obrovské hromady vyrobeného oblečení končí na skládkách. Tato masivní produkce také ve velké míře znečišťuje životní prostředí, přičemž největší dopad má zejména na ovzduší a vodu. Odhaduje se, že textilní výroba vyprodukuje až 1,2 miliardy tun CO2 ročně, což je více emisí než mezinárodní letecká a námořní doprava dohromady. Výroba také zahrnuje obrovskou spotřebu vody, která je potřebná k pěstování bavlny, k praní látek a také k údržbě již zakoupených oděvů.

 

V případě řetězců rychlé módy je tedy otázkou, jak dlouho bude tento trend pokračovat a kdy si lidé uvědomí, co svým nezodpovědným nákupním chováním způsobují. Existuje jen jedna správná odpověď – trend rychlé módy je udržitelný, dokud ho zákazníci podporují.

 

Každý den se letecky přepravují tisíce zásilek rychloobrátkových módních řetězců.

 

Za řetězce rychlé módy lze označit většinu současných obchodů s oblečením v nákupních centrech, které během roku několikrát obměňují svou kolekci a lákají zákazníky na nízké ceny. Do popředí se však stále více dostávají i zahraniční obchody, které nemají kamenné prodejny, ale prodávají své zboží prostřednictvím internetových stránek nebo aplikací. Mezi nejznámější patří Aliexpress, Temu nebo Shein, které válcují konkurenci levnými cenami. Jejich zboží je uloženo v obrovských skladech po celém světě, odkud je denně expedováno k zákazníkům. Vedle konzumního způsobu života tak vzniká další problém, kterým jsou emise z přepravy zboží.

 

Bohužel si mnoho lidí stále neuvědomuje, že vše, co si na těchto platformách objednají, k nim putuje přes půl světa, a vytváří tak zbytečnou uhlíkovou stopu. Zároveň tyto zásilky blokují přepravní kapacity, které naštěstí nejsou plně využity.

 

Řetězce rychlé módy přitahují velkou pozornost, a tak se agentura Reuters rozhodla zjistit, kolik balíčků zboží jednotlivé zahraniční společnosti dodávají. Podle jejich zjištění Shein a Temu letecky přepravují do Ameriky přibližně 600 000 balíků zboží, což má obrovský globální dopad. Samotná společnost Temu přepraví každý den celosvětově přibližně 4 000 tun zboží.

 

Vyplatí se letecká přeprava?

 

V souvislosti s vyššími cenami letecké dopravy je třeba zvážit, zda se tento druh dopravy vůbec vyplatí. Při rozhodování, zda se letecká přeprava vyplatí, vždy záleží na konkrétním druhu zboží.

 

Letecká přeprava se obecně vyplatí zejména pro malé zásilky nebo vzorky. Mnozí ji však využívají také pro její rychlost, které se železniční a námořní doprava nemůže rovnat. Pokud tedy uvažujete o přepravě krytů na telefony, kosmetiky nebo oblečení, v tomto případě se vám do jednoho balíku vejde velké množství zboží a náklady na přepravu lze snadno rozpočítat mezi jednotlivé položky.

 

Letecká přeprava se však nevyplatí u volně loženého zboží, protože ceny jsou několikanásobně vyšší. Pokud byste například přepravovali jednu velkou výrobní linku, zaplatili byste za námořní přepravu přibližně 4 500 eur. Pokud byste však tuto linku přepravovali letecky, náklady na její přepravu by mohly přesáhnout 100 000 eur, a to pouze v případě, že by se linka vůbec dala rozložit tak, aby se vešla do letadla.

 

Přestože řetězce rychlé módy hojně využívají leteckou nákladní dopravu, její kapacita není plně využita. Ve společnosti Infinity Forwarding pro vás najdeme spolehlivé řešení přepravy a zajistíme, že vaše zásilka bude bezpečně přepravena do vašeho skladu. Připravíme vám bezplatnou cenovou nabídku, stačí nám napsat více informací o zboží, které má být přepraveno.