Skip to content

Jaké jsou příčiny přetížení námořních přístavů?

Možná jste někdy ve zprávách postřehli, že nejrušnější námořní přístavy bývají často přetížené. Jaké jsou nejčastěji příčiny přetížení přístavů a jak se jim dá předejít?

 

Námořní přeprava je zodpovědná za 70 % světového obchodu se zbožím. Námořní přístavy poskytují útočiště námořním lodím, jejich úkolem je poskytnout potřebné vybavení a zařízení pro kotvení, vykládání i nakládání cestujících a nákladu. Poskytují také přístřeší pro opravy a údržbu pro plavidla. K přetížení přístavu dochází tehdy, když musí loď přijíždějící do přístavu čekat v kotvišti až do doby, než jí bude umožněné naložení či vyložení zboží.

 

Příčiny přetížení námořních přístavů 

Existuje více příčin, proč dochází k přetížení námořních přístavů. Toto jsou ty nejčastější důvody:

 

Špatné povětrnostní podmínky 

Námořní přeprava často závisí od počasí, a proto ji špatné povětrnostní podmínky komplikují. V případě, že jsou bouře dlouhotrvající, můžou způsobit velké zpoždění, což v konečném důsledku ovlivňuje i příjezd lodí do přístavu.

 

Větší obsah nákladu 

V některých případech se stává, že zásilka má větší obsah, než bylo původně plánované. Následně v přístavech nastává chaos a nepořádek, který zdržuje celou přepravu. Takové problémy způsobila například pandemie Covid-19, kdy obchodníci začali vytvářet přebytečné zásoby některých druhů zboží.

 

Poplatky za zdržení 

Účtují se za dny navíc, které stála nákladná loď v terminálu po uplynutí předem stanoveného období. Původním účelem těchto poplatků bylo urychlení pohybu nákladu v přístavech, avšak v případě, že je přístav přetížený, musí odesílatel tyto poplatky nést, i když je nedokáže nijak ovlivnit. Poplatky za zdržení se tak místo motivace k rychlejšímu vyřízení zásilky staly příjmem pro lodní linky.

 

Jak se dá zabránit přetížení námořních přístavů?

I navzdory tomu, že některým situacím souvisejících s přetížením přístavů se nedá zabránit, existuje několik rad, které můžou přepravcům pomoci.

 

Zlepšení komunikace  

Celý průběh přepravy komunikujte se svými operátory, které můžete upozornit na příjezd vašich kontejnerů do přístavu, čímž celý proces urychlíte. Zároveň také budete vědět o možných zdrženích či přetížení přístavu.

 

Zefektivnění práce řidičů 

Řidiči mají určené, které přepravní kontejnery mají z přístavu odvézt. Často však musí být přeskládáno vícero kontejnerů, než můžou naložit kontejnery, které jim byly určené. Efektivnějším řešením by bylo, aby řidiči mohli odvézt volně umístěné kontejnery bez nutnosti hledání konkrétního.

 

Rozložení kontejnerů na více plavidel 

Obecně se doporučuje náklad ve více kontejnerech nepřepravovat na jednom plavidle, ale raději ho rozdělit na několik. V případě, že jedna z kontejnerových lodí uvízne v přetíženém přístavu, bude zpožděná jen část zásilky.

 

Rozšíření přístavů 

Řešením přetíženosti přístavů je také rozšíření infrastruktury námořních přístavů, které je v současné době nezbytností.

 

Přetíženost námořních přístavů vás však nemusí trápit. Naše přepravní společnost Infinity Forwarding vyřídí vše za vás. Stačí, pokud nám napíšete, o přepravu kterého zboží máte zájem a z jaké adresy chcete realizovat dovoz. Naši odborníci pro vás následně vypracují nezávaznou cenovou nabídku.