Skip to content

Námořní přeprava z Číny a největší čínské přístavy

Čína je největším exportérem na světě a není se čemu divit, že se zde nacházejí největší námořní přístavy na světě. Námořní přeprava má celosvětově obrovský význam, neboť tvoří přibližně 90 % světového obchodu. Které čínské námořní přístavy jsou největší? Přečtěte si několik zajímavostí o jejich fungování.

Šanghaj

Port of Shanghai se v roce 2010 stal nejrušnějším námořním přístavem na světě poté, co z trůnu sesadil přístav v Singapuru. Nárůst objemu v posledním desetiletí překročil hranici 70 % díky čemuž má pro čínský zahraniční obchod obrovský význam. Jeho velikost se odhaduje na přibližně 470 fotbalových hřišť a neustále se rozšiřuje.

Shenzhen

Přístav Shenzhen se nachází v provincii Guangdong a je vstupní branou do Hongkongu. Rozdělený je na východní a západní přístav, které umožňují spojení jižní Číny se zbytkem světa. Výhodná poloha činí z přístavu obrovské lákadlo, daří se mu importovat a exportovat zejména zboží z technologického sektoru, protože v Shenzenu sídlí řada společností s technologickým zaměřením. Přístav v Shenzenu je druhým největším v Číně a třetím největším celosvětově.

Ningbo-Zhoushan

V minulosti byly přístavy Ningbo a Zhoushan samostatné, ale v roce 2006 se sloučily a vytvořily třetí největší přístav v Číně. V současnosti umožňuje přepravu do více než 600 přístavů ve 110-ti zemích po celém světě. Jeho největší výhodou je poloha, nejčastěji se zde obchoduje s ropou a rudami, nachází se zde také obrovský skladový prostor pro tekuté chemikálie.

Hongkong

Čtvrtým největším přístavem je Hongkong, který spojuje více než 470 míst po celém světě. Velkou výhodou Port of Hong Kong byla v minulosti jeho poloha, neboť se nachází na jedné z nejrušnějších obchodních cest na světě. Jeho čísla však v posledních letech klesají, protože má velkou konkurenci v podobě čínských pevninských přístavů.

Guangzhou

Námořní přístav Guangzhou se nachází na Perlové řece, jeho největší výhodou je poloha, která mu umožňuje přístup do Hongkongu a Macaa, v blízkosti se nacházejí také provincie Guangxi, Sichuan, Jiangxi, Yunnan a Guizhou. Námořní přeprava kontejnerů se zde specializuje zejména na manipulaci se zbožím pro zemědělský, průmyslový a výrobní sektor.

Qingdao

Rozdělen je na čtyři části, které jsou často vnímány jako samostatné přístavy. Jedná se o oblast Dagang, Dongjiakou, Qianwan a Huangdong, která slouží pro ropné tankery. V přístavu Qingdao se nachází také zařízení a obrovský terminál pro manipulaci s železnou rudou. Přístav obchoduje s více než 150 zeměmi světa a tradičně se umisťuje v žebříčku TOP 10 největších námořních přístavů Číny.

Tianjin

Prosperitě se těšil již v minulosti, kdy byl znám jako přístav Tanggu. Jedná se o jeden z největších uměle vytvořených námořních přístavů v Číně a zaujímá rozlohu přibližně 121 kilometrů čtverečních. Nachází se na severu Číny 170 km od hlavního města Peking a 60 km města Tianjin, které je jedním z největších přístavních měst v Číně. Port of Tianjin obchoduje ve 180 zemích a územích po celém světě s více než 600 námořními přístavy.