Skip to content

40stopý přepravní kontejner – Jaké jsou jeho rozměry a co všechno se do něj vejde?

Námořní přeprava využívá kontejnery k přepravě zboží po celém světě. Přepravní kontejner může být různý, jednotlivé druhy se liší v rozměrech, celkové kapacitě, maximálním zatížení, ale také možností otevření dveří. Co byste měli vědět o 40stopém přepravním kontejneru?

40stopý přepravní kontejner a jeho rozměry

Rozměry 40stopého kontejneru podle jednotlivých stran jsou:

  • Vnější rozměry (ve stopách): 40′ délka x 8′ šířka x 8′ 6″ výška
  • Vnější rozměry (v metrech): 12,19 m délka x 2,44 m šířka x 2,59 m výška
  • Vnitřní rozměry (ve stopách): 39′ 6″ délka x 7′ 9″ šířka x 7′ 10″ výška
  • Vnitřní rozměry (v metrech): 12,025 m délka x 2,352 m šířka x 2,393 m výška
  • Užitná kapacita: 67,7 m3

Rozměry kontejnerů podle palet

Přepravní kontejner o velikosti 40 stop můžeme pro odměření jeho kapacity naložit paletami. Europalety (tzv. evropské palety) mají rozměry 1,2 m x 0,8 m, do 40stopého kontejneru se tak vejde 25 stohů europalet, v případě, že náklad nevisí přes boky. Aby byly europalety osazené optimálně, doporučuje se je osadit jednou řadou po délce a další řadou po šířce.

Americké palety mají ve srovnání s evropskými rozdílné rozměry, uváděné jsou ve stopách jako 40′ x 48′, tedy 1,219 m x 1,016m. Základna klasického 40stopého kontejneru pojme 21 amerických palet, avšak náklad nemůže viset přes boky.

Maximální zátěž 40-stopého kontejneru

Prázdný 40stopý kontejner má váhu 3 750 kg, jeho maximální zátěž je 26 300 kg, tak aby jeho celková hmotnost byla 29 tun. Ve většině případů se však maximální zátěž nevyužívá naplno, protože hmotnost kontejneru ovlivňuje i přepravní linka a závisí i na dalších parametrech.

Jiná země, jiná kapacita přepravních kontejnerů

Na kapacitu kontejneru mají různé země své vlastní specifikace a předpisy, kterými se musí přepravci řídit. Jako příklad uvedeme USA, kde platí nižší hmotnostní omezení, za jejichž překročení si pořádně připlatíte.

Přepravci zboží se snaží předejít dodatečným poplatkům různými způsoby. V kupní smlouvě se s prodávajícím můžete předem dohodnout, že zásilku pošle pouze do přístavu a vy si zajistíte přepravu a získáte všechny potřebné licence. Tuto možnost však musí dovolovat podmínky Incoterms.

Méně náročnou možností je, že odesílatel předem zjistí kapacitní a hmotnostní omezení zemí, přes které bude realizovaná přeprava zboží. Na základě svého průzkumu pak může odesílatel provést různé změny a opatření, tak aby se vyhnul překročení hmotnostního limitu a placení poplatků.

Rozměry kontejnerů nemusíte řešit

V případě, že se kvůli přepravě zboží obrátíte na naši přepravní společnost Infinity Forwarding, nemusíte se trápit rozměry kontejnerů a celý přepravní proces vyřídíme za vás. Spolehněte se při přepravě zboží na naše odborníky, kteří vám pomohou vybrat co nejefektivnější řešení. S ničím si nemusíte dělat starosti a my se o postaráme o bezpečný dovoz zboží až k vám na Slovensko nebo do České republiky.

Naše přepravní společnost Infinity Forwarding je tady pro vás. V případě otázek se neváhejte objednat na bezplatnou konzultaci prostřednictvím našeho kontaktního formuláře.